SON DAKİKA

0242 572 16 56         

Bugün: 15.11.2019

ADD'den Aksoy mesajı

ADD'den Aksoy mesajı
ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Gazipaşa Şube Başkanı Fehmi Tuncer, ADD Kurucu Başkanı Muammer Aksoy cinayetinin yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayınladı.31.01.2016 12:05
ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Gazipaşa Şube Başkanı Fehmi Tuncer, ADD Kurucu Başkanı Muammer Aksoy cinayetinin yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayınladı. Başkan Tuncer, Muammer Aksoy’u ölümünün 26. yıldönümünde özlemle andıklarını belirterek; “31 Ocak 1990 akşamı, Ankara'da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu haince öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy'u ölümünün 26. Yıl dönümünde saygıyla anıyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin kurucusu ve önemli bir bilim adamı olan Muammer Aksoy; üretkenliği, avukatlık mesleğine ve barolara kazandırdıkları, demokratik, laik hukuk devletindeki silinmeyecek yeri ile gönlümüzde daima yaşayacak, bizlere örnek olacaktır. Öte yandan Muammer Aksoy ve onun gibi birçok aydınımızın yıllar önce canları pahasına, demokrasi için, insan hakları için, ulusun aydınlık geleceği için ortaya koydukları düşünce ve uyarılarda ne denli haklı oldukları bugünün Türkiye'sinde yaşanan olumsuzluklarla bir kez daha kanıtlanmıştır. Görülmüştür ki, yaşanan suikastların hedefi yalnızca aydınlarımız değil Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve çağdaş yapısıdır. Bugünü kadar acımasızca katledilen aydınlarımız, ülkemize yönelik emperyalist planlara karşı çıkıyorlar, bu planları açığa çıkartıyorlar ve dahası bu gerçekleri bir bir anlatarak halkı bilinçlendiriyorlardı. Aynı zamanda da geniş kitleleri Atatürkçülük ve milliyetçilik bayrağı altında birleştiriyorlardı. Bu yüzden de hedef seçilmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti devleti kendini candan koruyan bir aydını koruyamadı. Tetiği çeken parmaklara hükmedenler yakalanamadı. Eğer bu cinayet aydınlatılabilmiş olsaydı Çetin Emeç, Uğur Mumcu, Necip Hablemitoğlu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Eşref Bitlis, Gaffar Okkan cinayetleri belki de işlenememiş olacaktı. Ancak Muammer Aksoy’un ve laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni koruduğu için dün canlarını, bugün özgürlüklerini veren tüm aydınlarımızın mücadelesi sürdürülecektir. Bu duygularla; Cumhuriyetin, çağdaşlığın, demokrasinin, Atatürk devrimlerinin, ulusal bütünlüğün savunucusu Muammer Aksoy'u ve onun şahsında yitirdiğimiz tüm aydınlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

İBRADI’DA ANILACAK
Başkan Tuncer, yönetim olarak ADD İbradı Şubesi ve İbradı Belediyesi'nin işbirliğinde 31 Ocak Pazar günü düzenlenecek anma etkinliğine katılacaklarını belirtti. Tuncer, “Pazar günü yapılacak anma törenine Antalya ve ilçelerinin yanı sıra Türkiye'nin dört bir yanından da katılımcıların gelmesi bekleniyor. Muammer Aksoy'un adını taşıyan kültür evinde gerçekleştirilecek anma etkinliği kapsamında Aksoy'un yaşamından kesitler sunulacak ve fotoğraf sergisi açılacak. Biz de Gazipaşa Şubesi olarak bu etkinliğe katılacağız. Ayrıca Pazartesi günü öğrencilerimizle yapacağımız Ankara gezisinde Muammer Aksoy’un Ankara’da bulunan kabrini de ziyaret edeceğiz” dedi.

PROF. DR. MUAMMER İ AKSOY KİMDİR?
1917 yılında Antalya’da doğdu. 1939’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Zürih Üniversitesi Hukuk ve Devlet Bilimleri Fakültesi’nde doktora yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Kürsüsünde asistanlık ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Medeni Hukuk Kürsüsünde öğretim üyeliği yaptı. 1957 yılında üniversite yasasında yapılan değişikliklerin üniversite özerkliğine zarar verdiği gerekçesiyle üniversitedeki görevinden istifa ederek Cumhuriyet Halk Partisi’ne girdi. 27 Mayıs 1960 sonrasında yeniden üniversiteye döndü, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Anayasa Hukuku profesörü oldu. 1960-1961 yıllarında kurucu mecliste Antalya temsilcisi olarak çalıştı. 1961 Anayasasının hazırlanması sırasında Anayasa komisyonu sözcülüğü ve CHP parti meclisi üyeliği görevlerinde bulundu. 12 Mart 1971 muhtırasından sonra sıkıyönetimce tutuklandı ancak yargılama sonucunda aklandı. 1977’de CHP İstanbul milletvekili olarak parlamentoya girdi. Avrupa Konseyi Türkiye temsilciliği ve Türk Hukuk Kurumu başkanlığı görevlerini yürüttü. 12 Eylül 1980’den sonra Ankara Barosu başkanlığına seçildi.
1989’da Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Bahri Savcı, Münci Kapani ve Bahriye Üçok gibi aydınlarla birlikte Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurdu ve Kurucu Genel Başkan olarak çalıştı. 31 Ocak 1990 günü Ankara Bahçelievler’deki evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü. 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir